Állj mellénk! Legyél pártoló tag!

#Bíró András

hvg360

„Az ember nem születik demokratának, hanem – jó esetben – azzá válik” – in memoriam Bíró András

A 99. életévében elhunyt Bíró András Szófiában született, bejárta a fél világot, volt kommunista aktivista, osztályidegen, újságíró, ENSZ-diplomata Kenyában, Mexikóban parasztokat tanított ipari halászatra, hazatérve pedig jogvédő civil szervezetekkel dolgozott, az Autonómia Alapítványnál végzett munkáját Alternatív Nobel-díjjal ismerték el 1995-ben. A HVG 1996-ban készített vele portréinterjút, ezt közöljük most újra. A két kérdező: Lindner András és Horváth Zoltán.

Itthon Szegő Péter

"Az egyetlen közös téma a cigányozás"

A közbeszéd része lett a teljesen nyílt rasszista beszéd, de ennek előnye is van. Többek közt ez hangzott el azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyet az anBlokk közéleti-tudományos folyóirat negyedik, a cigánykérdéssel foglalkozó, Cigányozás címmel megjelent számának megjelenése apropóján tartottak hétfő este a budapesti Kossuth Klubban. Lehetetlen volt nem észrevenni, hogy a vita során a „roma” szónál sokkal többször hangzott el a „cigány” – nem véletlenül.

Vélemény Pelle János

Lehet más a cigánypolitika?

Osztolykán Ágnes, akinek az LMP képviselőjelölt-listáján befutó helye van, a miskolci egyetem politológia szakán végzett, menedzselte a magyar Soros Alapítvány roma programját, részt vett A roma integráció évtizede című program kidolgozásában, majd a hasonló nevű alapítvány munkatársaként dolgozott. A 29 éves Szombati Kristóf az LMP egyik alapítója és választmányi tagja, a párt romaprogramjának koordinátora. Kettőjükkel beszélgettünk az LMP romapolitikájáról.

Itthon MTI

Bíró: a szélsőjobb beszédmódja legitimizálódik

Másképpen kell beszélni a cigányok helyzetéről, de az őszinte és nyílt beszédnek nemcsak a romákról, hanem a többség rasszizmusáról is szólnia kellene - mondta az MTI-nek szerdán Bíró András alternatív Nobel-díjas polgárjogi aktivista, aki aggasztónak tartja, hogy a szélsőjobb szóhasználata válhat legitimmé a politikai közbeszédben a veszprémi tragédia után.